Seksualność a starzenie się: Jak zmienia się nasze życie intymne?

Seksualność a starzenie się Jak zmienia się nasze życie intymne

Intymność seniorów przez długi czas była tematem tabu. Teraz coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie seksualności w odniesieniu do starzenia się. Bardzo istotne jest to jak zmienia się z wiekiem życie intymne.

 

Jak się okazuje nie ma wieku, w którym intymność nie istnieje, ponieważ seksualność to bardzo ważny aspekt życia każdego człowieka, a intymność zbliża do siebie ludzi, dzięki czemu budują trwałe relacje, a jednocześnie są one oparte o troskę. Z wiekiem zmienia się ciało kobiety oraz mężczyzny, dlatego często zmiany zachodzące w ciele wpływają negatywnie na relacje pomiędzy partnerami.

Warto podkreślić, że z wiekiem intymność zyskuje zupełnie inny, a często nawet ciekawszy wymiar, ponieważ nie tylko w grę w chodzi sam stosunek seksualny, ale także słowa, gesty dotyk i cały zakres psychiczny oraz emocjonalny.

Z kolei u kobiet w okresie okołomenopauzalnym dochodzi do zmniejszenia poziomu estrogenów, dlatego ta grupa osób jest szczególnie narażona na zmniejszoną ochotę na kontakt seksualny. Jednak istnieją terapie hormonalne, które pomagają w łagodzeniu tych objawów.