Jeśli zastanawiasz się, monogamia co to jest, to powinieneś wiedzieć, że jest to forma związku, która stanowi standard przyjęty przez większość ludzi w społeczeństwach zachodnich. Nie jest to jednak wrodzona cecha biologiczna człowieka. Co więcej, monogamia nie jest charakterystyczna tylko dla ludzi, ale można je również zaobserwować u wielu gatunków zwierząt. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o monogamii.
Znaczenie monogamii: co to jest monogamia?
Monogamia wiąże się z wiernością i posiadaniem tylko jednego partnera seksualnego, lub romantycznego w danym okresie czasu. W monogamii oczekuje się, że oboje partnerzy w związku zrezygnują z intymności z innymi osobami, gdy są razem. Ta forma związku opiera się zaufaniu, lojalności i wzajemnym zaangażowaniu. Jest to norma kulturowa i społeczna w wielu społeczeństwach na całym świecie, chociaż nie wszędzie np. w niektórych państwach arabskich monogamia nie jest normą.
Ale jak powstał ten model relacji?
W czasach prymitywnych brak przywiązania do jednego partnera gwarantowało wolność, ale także uniemożliwiało to ustalenie ojcostwa dzieci, dlatego Grecy wypromowali monogamię jako sposób rozwiązania tego problemu – miało to też służyć rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu. Ponadto religia była również ważna w rozprzestrzenianiu się monogamii. Wprowadzenie norm związanych z małżeństwem monogamicznym miało kluczowe znaczenie dla długoterminowego sukcesu całego systemu polityczno-religijnego.
Czy powinniśmy być wierni jednej osobie?
Teraz gdy już wiesz, co to monogamia, możesz zastanawiać się, czy ma ona tak naprawdę sens, ponieważ pomimo ewolucyjnych i emocjonalnych korzyści płynących z monogamii, wiąże się ona również z wyzwaniami psychologicznymi, takimi jak czucie zazdrości, czy pokusa niewierności.
Z biologicznego punktu widzenia niektórzy twierdzą, że ludzie mają naturalne skłonności do aktywności seksualnej z wieloma partnerkami/ partnerami ze względu na potrzebę rozmnażania i przekazania swoich genów. Twierdzą oni, że monogamia może być nienaturalna z czysto biologicznego punktu widzenia.
Ludzie mają jednak wrodzoną tendencję do tworzenia silnych więzi emocjonalnych ze swoimi partnerami. Uwalniamy hormony podczas seksu takie jak oksytocyna i wazopresyna, które wzmacniają te więzi.
Niemniej jednak kultura i normy społeczne odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o to dlaczego jesteśmy z reguły monogamiczni. Wiele kultur, w tym nasza, ustanowiło oczekiwania dotyczące wierności w związkach, co bezpośrednio wpływa na nasze decyzje i zachowania.
Monogamia kontra poligamia
Debata nad wyborem między monogamią a poligamią w dzisiejszym społeczeństwie jest złożoną kwestią i słyszy się różne opinie. Jak wspomnieliśmy, monogamia jest normą kulturową, ale coraz częściej wybierana jest przez ludzi poligamia i inne formy związków niemonogamicznych.
Co mówią zwolennicy poligamii?
Zwolennicy monogamii twierdzą, że tylko taka forma relacji zapewnia stabilność i bezpieczeństwo, a także stwarza najlepsza warunki, jeśli chodzi o dobro dzieci i rozwój osobisty. Zwolennicy opowiadają się za utrzymaniem tych norm kulturowych i wierzą, że monogamia i tradycyjna rodzina jest podstawą dobrobytu dzisiejszego społeczeństwa
Jakie jest stanowisko zwolenników poligamii?
Zwolennicy poligamii argumentują zaś, że utrzymywanie wielu relacji seksualnych zaspokaja różnorodne potrzeby i pragnienia człowieka. Wielu twierdzi, że związki niemonogamiczne są generalnie bardziej otwarte na asertywną i szczerą komunikację na temat pragnień, wyznaczania granic i oczekiwań. Sprzyja to lepszemu zrozumieniu między partnerami.